Myslivecké sdružení Sulice
Předseda sružení: Císař Jiří; tel. 323 672 506
cisar64@tiscali.cz
Oznámení o pořádání honů v lovecké sezóně 2024 v okolí naší obce:
7.12.2024 v okolí obce Radějovice Typ: DOC dokument, Velikost: 25 kB
POHYB PSŮ V HONITBĚ
Honitbu tvoří honební pozemky polní, lesní nebo smíšené, které jako honitbu uznal orgán státní správy myslivosti. Mapové informace k současným honitbám lze najít na portálu www.uhul.cz . Za honitbu se také považují i jinak nehonební pozemky, kterými jsou například silnice, polní a lesní cesty procházející honitbami. De facto tedy každý les, pole či louka je honitbou. Na těchto místech se na volný pohyb psů a jiných domácích zvířat vztahuje zákon o myslivosti (č. 449/2001 Sb.)
Konkrétně § 10 odst. 1 zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. říká, že vlastníci domácích zvířat je nesmí nechat volně pobíhat mimo vliv svého majitele nebo vedoucího. Co znamená mimo vliv? Není nezbytné mít psa stále na vodítku, takto to zákon výslovně neurčuje, ale to pouze za předpokladu, že pes je vycvičen a svého majitele poslouchá, tedy nepobíhá daleko od něj a okamžitě reaguje na povely, to je onen vliv. Zároveň je ale v lese zakázáno zvěř plašit, takže tento vliv na psa nelze vykonávat například soustavným a hlasitým voláním a udílením povelů. V takovém případě totiž ruší zvěř majitel, a porušuje tím zákon on. Majitelé psů často argumentují, že je pes volně z důvodu výcviku. Výcvik psů v honitbě, pokud zahrnuje volný pohyb psů mimo vliv vůdce, je však možný pouze s povolením uživatele honitby.
Za přestupek rušení zvěře zákon stanoví pokutu až do výše 10.000 Kč, za volné pobíhání psa mimo vliv majitele je možné uložit pokutu až do výše 30.000 Kč, byl-li přestupek spáchán opakovaně, lze uložit pokutu až do výše, která je dvojnásobkem uvedené částky.
Myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář může usmrtit toulavého psa, který se nachází mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti (případně jejího oplocení) sloužící k bydlení a který pronásleduje zvěř . Toto oprávnění se ale nevztahuje na psy ovčáckých ani loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské ani služební – i tito ale podléhají výše zmíněným sankcím. Podle komentáře k zákonu o myslivosti je toulavým psem zvíře opakovaně se vzdalující z moci svého majitele, za účelem lovu.
Obce jsou oprávněny prostřednictvím obecně závazných vyhlášek regulovat pohyb psů a jiných zvířat chovaných v zájmových chovech na veřejných prostranstvích {viz § 24 odst. 2 zákona na ochranu zvířat proti týrání a § 10 písm. a) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, ve znění pozdějších předpisů}. Porušení povinnosti stanovené obecně závaznou vyhláškou pak může být hodnoceno jako přestupek ve smyslu § 27 odst. 1 písm. q) zákona na ochranu zvířat proti týrání (za který lze uložit pokutu do výše 50 000,- Kč) či jako přestupek dle § 4 odst. 2 zákona č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, ve znění pozdějších předpisů (za který lze uložit pokutu do výše 100 000,- Kč). Tj v intravilánu obce může řešit přímo obec, pokud takovou obecně závaznou vyhlášku má, mimo obec, tj. v honitbě, je v gesci uživatele honitby.
Předejděme konfliktům – chovejme se slušně, nerušme zvěř a mějme své psy pod kontrolou!